До Дня науки

До Дня науки викладачем кафедри біологічної фізики та медичної інформатики доц. Шафранюком В. П. разом зі студентами коледжу БДМУ (спеціальність "Фармація") проведено круглий стіл на тему: «Україна відроджує забуті імена українських фізиків: І. Пулюя, О. Стасіва, Ж. Шарпака, О. Смакули». На заході студенти зробили змістовні доповіді про цих вчених-фізиків.

PulyiРентген чи Пулюй?

Найважливіші відкриття зроблені Іваном Пулюєм - Х-промені, які знаємо як рентгенівські. Він, уродженець Тернопільщини ,був одним із головних проектантів електростанцій у Європі, ініціював запровадження трамвая у Празі, удосконалив лампи розжарення Едісона, завдяки чому вони стали служити набагато довше, був радником при імператорському дворі у Відні

40Остап Стасів - видатний кристалофізик, фундатор наукової берлінської школи кристалофізики, засновник і директор Інституту кристалофізики, дослідного підприємства для виготовлення оригінальних пристроїв і приладів в Берліні,  журналу «Physica  Status Solidi»

«Розум і обставини переконали мене,

що на чужині наука  – це єдине,

чим можна стабілізувати своє майбуття.»

Georges Charpak 300910Жорж Шарпак – французький фізик українського походження. Лауреат Нобелівської премії з фізики  1992 року - за розробку нових детекторів елементарних частинок, винахід так званих «камер Шарпака». А у 1971 р відзначений нагородою Європейського фізичного товариства, за сприяння розвитку медицини. Його ім’я стоїть в одному ряду з іншими французькими нобелівськими лауреатами, такими як Антуан Анрі Беккерель, П’єр і Марія Кюрі, Габріель Іонас Ліппман, Жан Батист Перрен, Луї де Броль, Луї Нєєль та ін.

SmakulaСмакула Олександр   Теодорович - видатний український фізик, який відкрив спосіб просвітлення оптики.  Він увійшов в історію науки як один із найвидатніших українських фізиків ХХ ст. Він є гордістю не лише українського народу, а й світової науки. Понад 40 років свого життя він віддав науці за межами України. "Але своєї Батьківщини не забув і повік не забуду", - писав він у 1964 році.

Це дало змогу студентам поглибити свої знання про свій народ, його наукові та культурні  традиції     в галузі фізичної науки. Народжені в Україні, вчені-фізики, на жаль, змушені були стати відомими за межами рідної батьківщини і тривалий час залишалися забутими.