Математик, який здивував світ двічі

Дивний геній

Григорій Якович Перельман народився 13 червня 1966 року в Ленінграді. Відвідував фізико-математичну школу і математичний гурток, де його обдарованість відзначали вчителі та інші учні. При цьому Григорія вважали дивним, але вже тоді розуміли, що це безпосередньо пов'язано з його обдарованістю. Після школи Перельман вступив на математико-механічний факультет Ленінградського державного університету, який закінчив на "відмінно".

У 90-ті, коли стало зрозуміло, що, будучи кваліфікованим вченим, грошей країні, що в розвалюється, не заробиш навіть на хліб з маслом, Перельман поїхав в США. Хоча, з огляду на те, що і в Штатах він жив неймовірно аскетично, харчуючись хлібом, сиром і молоком, не бідність штовхнула його до еміграції, а відсутність можливості спокійно займатися своєю улюбленою справою - математикою. Саме в США в 2002-2003 роках він і опублікував серію досліджень, які по суті були доказом гіпотези Пуанкаре.

Що таке гіпотеза Пуанкаре і чому за неї платили мільйон?

Що ж це за гіпотеза така, що за неї дають такі гроші? Безпосередньо формулювання гіпотези Пуанкаре звучить так:

"Будь-яке єдинзв'язне компактне тривимірне різноманіття без краю є гомеоморфним у тривимірної сфері".

Як ви можете зрозуміти, з цієї фрази ви нічого зрозуміти не можете. Ми попросили математика Віталія Козлова пояснити її суть максимально простою і доступною мовою.

"Для початку треба сказати, що гіпотеза Пуанкаре тісно пов'язана з іншою, навіть більш важливою для науки, на мою скромну думку, гіпотезою Терстона (вона ж гіпотеза геометризації). Перельман довів обидві.

Але, повернемось до Пуанкаре. Пояснити його гіпотезу простою мовою можна, але базові знання з математики вам все одно будуть потрібні. Ось є у нас куля - геометрична фігура. Вона тривимірна. У неї є поверхня - сфера, вона двомірна. Ця двомірна сфера складається з точок тривимірного простору, які рівновіддалені від центру кулі. Але сам центр, само собою, лежить поза сферою.
Це все ми можемо легко зобразити на папері графічно. А ось тривимірну сферу - вже не так просто, так як ми не мислимо в чотирьох вимірах. Але в теорії, за допомогою формул і розрахунків, ми може уявити собі тривимірну сферу в чотиривимірному просторі.

Йдемо далі. "Єдинзв'язне компактне тривимірне різноманіття без краю" - це і є, простіше кажучи, наш Всесвіт. А термін "гомеоморфним" можна розуміти як "дуже схожим" або "не можна відрізнити від". Таким чином, суть гіпотези полягає в тому, що наш Всесвіт, будучи єдинзв'язним компактним тривимірним різноманіттям без краю - це не що інше, як тривимірна сфера", - пояснив нам експерт.

Важкувато, звичайно, навіть на найпростішому рівні. Головне просто зрозуміти, що доведення гіпотези Пуанкаре важливе не тільки для математиків, але і для фізиків, астрономів і багатьох інших вчених. Саме тому Перельману і пропонували мільйон, але він від нього відмовився.

Чому Перельман цей мільйон не взяв?

На цей рахунок є різні думки.

По-перше, відразу після публікації робіт Перельмана, група китайських вчених на чолі з Яу Шінтуном звинуватили його в плагіаті і повідомили, що повне дооведення гіпотези Пуанкаре є тільки у них. Це в підсумку виявилося наклепом і вони змушені були відмовитися від своєї заяви. Є ймовірність, що Перельман просто вирішив, що наукове співтовариство має засудити китайських вчених. А коли співтовариство промовчало - в знак протесту відмовився від грошей.
По-друге, Перельман відзначав, що його робота була б неможлива без математика Річарда Стрейта Гамільтона, а так як його обійшли, то і сам Григорій Якович грошей не взяв.

По-третє, у отримання премії є певна процедура. Перельман відразу опублікував результат своєї роботи в інтернеті, замість того, щоб відіслати в якийсь із солідних наукових журналів. Це йому пробачили, але все одно було необхідно пройти багато бюрократичних процедур, заплатити чимало податків і випустити доказ гіпотези на папері великим тиражем за свій рахунок. Аскетичний Перельман вирішив, що у нього нема часу і бажання займатися всім цим, а непогано він жив і без мільйона.

Нам здається, що на рішення вченої могли вплинути всі ці фактори, які і привели його до рішення, який викликало резонанс не тільки науковому співтоваристві, але і в народі.

Що вчений робить зараз?

Спочатку майже зник. Потім виявилося, що Перельман живе з мамою у Санкт-Петербурзі. З пресою не спілкується, дивує папараці своїм зовнішнім виглядом. Від пропозиції стати членом Російської академії наук, Григорій Якович відмовився, грошей від різноманітних фондів теж не взяв. Займається наукою, як і раніше. Зокрема, відомо, що він співпрацює з низкою шведських університетів і періодично буває в Швеції. 50 років - це явно не вік для великого вченого, так що не виключено, що Перельман ще здивує нас новими відкриттями і доказами.

Першоджерело